Триконасана, или това е позата в йога с три ъгли. Както знаем числото 3 има много специална символика. Някак интуитивно свързваме тройката с духовното, религията, природата и културата.
Триъгълникът ни дава усещане за свещена симетрия, хармония и баланс дори и да не разбираме защо и как се случва това.
Тази статия цели да внесе малко повече дъбочина в една от най-често практикуваните асани в йога. Когато знаем свещения смисъл на нещо то става от прозаично в необикновено.
Триъгълникът: от религията до всяка част от съществуванието

Във философската система на Питагор гръцката буква „делта“ се смята за символ на създаването на космоса поради своята триъгълна форма.
Идеята за триединството е в основата на много древни философски и религиозни учения. В християнската теология Бог е едно същество, което съществува в три форми „Света троица“ – Отец, Син и Светия дух.
В индуизма отново има един върховен бог Брахма, който съществува в три форми – Брахма (създателят), Вишну (поддържащият живота) и Шива (разрушителят).
Тройката също така се свързва с:
- триизмерността на пространството: дължина, ширина и височина
- трите фази на веществото: твърдо, течно, пара
- триединството на времето: минало, настояще и бъдеще
- същност на човека: тяло, душа и дух
- човешкия живот: раждане, живот и смърт
- продължителността на всичко: начало, среда и край
Триъгълникът: едновременно мъжки и женски символ

Триъгълникът така както го познаваме е маскулинен по природа. В древен Китай обърнат нагоре той символизира пасивното мъжко начало, силата, стабилността, планината, успехът и божественото.
Когато триъгълникът сочи надолу обаче получаваме женският символ Шакти, който репрезентира динамичното женско начало – Великата майка, раждането, водата, промяната и творческото начало.
В тибетския тантризъм, комбинацията от два равностранни триъгълника под формата на хексаграма представлява „проникването на женския и мъжкия огън“.
Когато практикуваме триконасана ние постигаме съвършен баланс между мъжкото и женското, между стабилността и лекотата, между усилието и радостта.
Триконасана обединява в нас таланта и веселието, настъпателността и действието и ни помага решителното да преодоляваме трудностите.
Психология на триконасана

Триадата, триединството и пирамидите са метафора за смисъла на тройката, на триъгълника. Качествата, които триъгълните форми развиват у нас са устойчивост във времето и вътрешна стабилност.
Да си стъпил на трите си ъгли означава да си в съвършена хармония с Вселената.
Когато правим триконасана в йога трябва да знаем, че нейна основна психологическа цел е постигането на вътрешна хармония и обединяване на противоположностите.
Изписвайки позата с физическото си тяло ние създаваме свещена геометрия на своето минало, настояще и бъдеще. По този начин ги вписваме в тъканта на Живота.
Триконасана: ползи за тялото
Триконасана е основна асана, която присъства почти във всяка йога практика. Тя създава едно много добро латерално (странично) обтягане на гръбначния стълб, тонизира гръбначните нерви и регулира храносмлателната система.
Триконасана ни дава лекота на движението. Ако обърнем внимание ще забележим, че след странично обтягане изпълняваме останалите асани с много по-голяма стабилност и лекота.
Асаната балансира двете половини на тялото, както и емоциите. Отваря тазобедрените стави (свадхищхана чакра) и усилва белите дробове (анахата чакра). По този начин позата създава баланс и хармония в цялото тяло.
Как да я изпълним правилно?

Заемете разкрачен стоеж. Краката са раздалечени един от друг. Пръстите на левия крак са обърнати наляво, а на десния – леко наляво (45°) Вдигнете лявата ръка на височината на рамото, а дясната изпънете право нагоре, опирайки я в дясното ухо. Вдишайте.
Издишайте и едновременно с това се наведете наляво и напред. Плъзнете лявата ръка по левия крак. Погледнете нагоре към дясната ръка. Останете в позата 5 вдишвания и бавно се върнете в изходна позиция. Повторете в другата посока.
Допълнителни съвети: не сгъвайте колената и не ги пренапрягайте. Не накланяйте гръбначния стълб напред. Опитайте да го държите в една странична линия. Ръцете са в една успоредна линия.
Противопоказания и предупреждения: позата не се препоръчва при дискова херния и лумбаго, както и при проблеми с врата и шийните прешлени.
Практикуването на йога никога не е било по-лесно и достъпно! Вижте повече с клик върху снимката!⇓

Автор: Екатерина Кьосева
Екатерина е психолог, йога преподавател и главен редактор на SHREYA.BG. Тя е автор на редица статии в областта на взаимоотношенията, личностното израстване и здравето в различни онлайн медии като frida.bg, palatka.bg и др.
Снимка на корицата: flick